На факультеті соціології відбулася презентація гарвардського дослідницького проекту "МАПА: Цифровий атлас України"

На факультеті соціології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка відбулася презентація міждисциплінарного дослідницького проекту "MAПА: Цифровий атлас України". Розповіла про проект Вікторія Середа, доцентка кафедри соціології Українського Католицького Університету.

MAPA: Digital Atlas of Ukraine - це цифрова дослідницька платформа, що перебуває на перетині історії, соціології та політичної географії. Вона була започаткована в HURI (Harvard Ukrainian Research Institute) під керівництвом відомого українського-американського історика Сергія Плохія. Мета проекту - збирання, аналіз та візуалізація статистичних даних про ключові події та етапи історії України за допомогою новітніх інформаційних технологій. У проекту є сайт, де представлені інтерактивні карти, котрими може користуватися будь-який інтернет-користувач.

Найвідоміші дослідження, що відбувалися в рамках проекту МАПА:

1) Великий Голод (карта Голодомору, що фіксує смертність у різних районах УРСР та дає можливість брати до уваги чинники, що зумовлювали ті чи інші її показники. У ЗМІ нерідко зазначається, що це дослідження наводить науково й статистично обґрунтовані свідчення штучного характеру голоду 1932-1933 років).

2) Генеалогія Русі (інтерактивна карта, що демонструє мережу генеалогічних зв'язків між родами правителів Київської Русі та тогочасною елітою інших країн середньовічної Європи).

3) Революція Гідності (карта, що дозволяє фіксувати й аналізувати регіональну специфіку різних частин сучасної України після подій Євромайдану з огляду на такі критерії як мова, ідентичність, ставлення до історії, політична поведінка та інше).

4) Україна та Росія: разом чи окремо? (дослідження, котре узагальнює та наносить на карту результати соціологічних опитувань, що стосуються відносин між Україною та Російською Федерацією).

Про сам проект і про те, як користуватися його здобутками, дивіться у відео: